Aktualności  »  Akademie i Apele

Akademia z okazji 11 Listopada

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej. Dnia 11 listopada 1918 roku w Compiègne zawarto rozejm, który pieczętował ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Jędrzej Moraczewski (historyk) opisał to słowami:

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"

„Dla Niepodległej i Marszałka”

Z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości w przeddzień, tj. 10 Listopada 2017 roku, w Szkole Podstawowej Nr 5 odbyła się uroczysta akademia. Na tle pięknej dekoracji nawiązującej do tytułu montażu słowno – muzycznego, a przygotowanej przez panią Izabelę Szczerbę, uczniowie recytowali i śpiewali pieśni patriotyczne. Głównym wątkiem montażu opracowanego przez panią Annę Skorupkę była postać marszałka Józefa Piłsudskiego, z elementami jego  życiorysu i niezmordowanej postawy działacza niepodległościowego.

Utwory poetyckie nawiązywały zaś swoim charakterem do radości Polaków jaką odczuwali u  końca I wojny Światowej, która dała nam szansę odzyskania niepodległości. Piękną recytacją wyróżnili się: Joasia Baranek z 3 c, Julia Jankowska, Dorota Wydrych, Izabela Borowska i Dominika Stawiarz z klasy 3 d, a także Cezary Jaros z kl. 2 a.
Piękną przemowę prezydenta Ignacego Mościckiego z pogrzebu Józefa Piłsudskiego odczytał Kacper Sowula z kl. 3 a,
a narratorem była Nikola Smutek z kl. 3 c.

Kunsztem aktorskim wykazały się uczennice Zosia Grabowska i Zosia Lipińska z kl. 4 a oraz Kornelia Otto z kl.7 b, które odegrały rolę gapiów na pogrzebie Marszałka.

Montaż słowny przepleciony był pieśniami zarówno w wykonaniu chóru szkolnego jak też w indywidualnym wykonaniu. Na wyróżnienie zasługują występy Karoliny Walczyńskiej z kl. 3 c, Weroniki Kilian z kl. 3 e, a także pieśń „Ułani, ułani” w wykonaniu uczennic z kl. 1 a Antoniny Sabat i 4 a Zosi Lipińskiej, Zosi Grabowskiej i Oliwii Toborek.

Oprawę muzyczną przygotowała pani Beata Gładydsz.

Po uroczystości pani v-ce dyrektor Agnieszka Jakubas nagrodziła dyplomami najlepszych uczniów, którzy uczestniczyli w konkursie ortograficznym.

Samorząd Uczniowski z kolei przed występami ogłosił wyniki konkursu na dekorację okien z okazji 11 Listopada.

Tekst "Dla Niepodległej i Marszałka" opracowała pani Anna Skorupka