text_increase text_decrease contrast

Aktualności  »  Biblioteka

Spotkanie z Andrzejem Pasławskim

Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim

7 listopada 2017 r. Andrzej Pasławski — podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii po raz kolejny gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie. Zaprezentował on pokaz multimedialny pt. „Wilno – barok na siedmiu wzgórzach”. Zgromadzoną w czytelni publiczność: seniorów słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a w tym także grupę uczniów z naszej szkoły zabrał na multimedialny spacer po Wilnie. W spotkaniu uczestniczyła ośmioosobowa grupa uczniów, w nagrodę za pracę i pomoc na rzecz biblioteki szkolnej. Byli to : Kupis Gabriela kl. II d, Natalia Jarosz kl. II d , Salwa Maria kl. II a,  Polak Paulina kl. III a, Marek Łukasz kl. III a,  Popczyk Natalia  kl. III b, Skóra Gabriela kl. III b.

Stolica Litwy to wyjątkowe i piękne miasto. Nasz gość poznał każdą jej ulicę i każdy zaułek. Dzięki barwnej opowieści i niezwykłym fotografiom mogliśmy się tam przenieść i zobaczyć najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Wilna. Wirtualny spacer rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to symbol Wilna, miejsce kultu religijnego od XVII wieku. Kolejno poznawaliśmy ulice miasta Zamkową, Wielką, Literacką, najbardziej reprezentacyjną i jedną z najdroższych ulic świata – Aleje Gedymina.

Zwiedzaliśmy bazyliki, kościoły, cerkwie, teatry oraz uczelnie. Przepiękne budynki pod względem architektonicznym, wspaniałe wnętrza i oświetlenia nadające stolicy Litwy niesamowity klimat. Wilno to miasto bliskie sercom Polaków, to miasto Mickiewicza i Lelewela, tu studiował J.I.Kraszewski, mieszkali : S.Moniuszko. K.I.Gałczyński , Czesław Miłosz.. Byliśmy w położonym na wzgórzach cmentarzu na Rossie, który pokazuje, jak wielokulturowe było miasto. Znajdują się tam historyczne nagrobki, macewy oraz krzyże. Tam spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i serce Marszałka. Poznaliśmy także Republikę Zarzecza, czyli autonomiczną część miasta posiadającą swego prezydenta, konstytucję, godło, flagę oraz Święto Niepodległości obchodzone 1 kwietnia (w prima aprilis). Konstytucja Zarzecza składa się z 41 punktów, w której jest m.in. napisane, że „każdy ma prawo być niezrozumianym”, obywatele mają również „prawo do lenistwa i nic nie robienia”. Można stwierdzić, że jest to miejsce ekscentryczne, dziwne, a zarazem magiczne i inspirujące artystów do tworzenia. Na koniec naszego spaceru autor zabrał nas do Zwierzyńca — dzielnicy Wilna, gdzie czas się zatrzymał. Dawniej rosła tam puszcza, a obecnie jest to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic miasta. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy pokaz zachęcił uczestników spotkania do wycieczki po Wilnie – mieście historii, wspaniałych zabytków, kultury i sztuki.

Opracowała:

biblioteka szkolna

© Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie | logowanie